Mersin CityLab
a collaborative planning space
en | tr


Mediamatic

Willem Velthoven; 

Mediamatic, Hollanda'nın Amsterdam kentinde bulunan uluslararası bir ağ merkezidir.Sanat, tasarım ve bilimin kesişiminde çalışır ve bu birleştirmenin yaşayan materyallerde nasıl kullanıldığını dener.Bu materyaller özellikle gübre, bakteri ve mantar gibi  insanların duyularını ve algılarını sorguladıkları geleneksel olmayan malzemelerle yaptıkları işlerdir.Tüm bu süreçler, döngüsel bir ekonomiye katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir ilkelere dayanmaktadır.

Mediamatic, sanatın nasıl olduğunu keşfetmek ve öğrenmek için dersler düzenler, tasarım ve bilim birleştirme çalışmaları yapar, koku alma ve tatma gibi duyularımızı inceler, duygularımızı ve ilişkilerimizi etkilemeye çalışır.Projelerden biri, bitki ve balıkları birlikte yetiştirildiği Aquaponics, balık tankından suyu yetiştirme yataklarına pompalayan kapalı bir sistemdir.Balığın dışkıları bir gübre görevi görür ve bitkiler akvaryumlara geri dönen suyu filtreler. Sürdürülebilir bir sistemdir ve kentte yiyecek yetiştirmek için çok kullanışlıdır, zira çok az yer kaplar ve çok az su harcar. Aquaponics serasındaki sebzeler (ve bazen balıklar) Mediamatic ETEN restoranında kullanılmaktadır.

Mersin’de; Mediamatic’ten Willem Velthoven, Mersin Üniversitesi'nden mikrobiyolog ve fungal biyoteknoloji uzmanı Prof.Dr. Mehmet Ali Mazmancı ve yine Mersin Üniversitesi'nden çevre mühendisi Dr. Mutlu Yalvaç'ın Aquaponic pilot sistemin geliştirilmesinde atık yönetimi çalışmalarına katılacak.